Մարտի 2-ին ԱԺ «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում Ազգային ժողով էին այցելել Երեւանի Բենիամին Ժամկոչյանի անվան համար 119 ավագ դպրոցի մի խումբ աշակերտներ՝ իրենց ուսուցիչների ուղեկցությամբ: Բարձրդասարանցիների հետ հանդիպել եւ բաց դասը վարել է Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը:
ԱԺ փոխնախագահը ողջունել է աշակերտներին խորհրդարանում, ապա սիրով պատասխանել պատանիներին հետաքրքող հարցերին:
Աշակերտներին հետաքրքրել են կրթական ոլորտի բարեփոխումներին, հայոց բանակի հզորացմանը, աշխատաշուկայի պահանջներին եւ մասնագիտության ընտրությանը վերաբերող հարցեր:
Պարոն Շարմազանովը, կարեւորելով ազգային, հայրենասիրական եւ քրիստոնեական դաստիարակության դերը դպրոցում եւ ընտանիքում, անդրադարձել է հայ մարդու առաքելությանը, ընդգծել հայրենիքին ծառայելու կարեւորությունը: Ծավալված անկաշկանդ զրույցի ավարտին ԱԺ փոխնախագահը իր բարեմաղթանքներն է հղել երեխաներին:
Հանդիպման վերջում աշակերտները եւ ուսուցիչները լուսանկարվել են Էդուարդ Շարմազանովի հետ Ազգային ժողովի նիստերի դահլիճում:

On March 2, a group of students of Yeevan Beniamin Zhamkochyan N 119 High School accompanied by their teachers visited the National Assembly within the framework of the NA Open Doors programme. The Deputy Speaker of the National Assembly Eduard Sharmazanov met with the high school students and conducted the open lesson.
The NA Deputy Speaker welcomed the students in parliament, then gladly answered the questions concerning them.
The students were interested in the improvements of the educational sphere, the strengthening of the Armenian army, the demands of the labour market and issues concerning the choice of profession.
Highlighting the role of the national, patriotic and Christian upbringing at school and in the family, touched upon the Armenian’s mission, underlined the importance of serving to the Motherland. At the end of the unconstrained conversation the NA Deputy Speaker wished the children his best wishes.
At the end the students and teachers were taken a photo with Eduard Sharmazanov in the Session Hall of the National Assembly.